A kérdések ereje
A coach magyarul edzőt jelent. Ez nem meglepő, hiszen ez a segítő szakma (coaching) a teniszben jelent meg először, és innen indult a sporton is túlmutató útjára.
Viszont a coach szónak van egy másik magyar jelentése is: távolsági busz. A coaching folyamat picit olyan, mint a távolsági buszon utazás. A coach a buszsofőr, a kliens az utas. Felszállás után megegyeznek a közös úticélban, majd az utas rábízza magát a sofőrre, hiszen ő ismeri az utakat, ő a felelős az utazásért, és segít az utasnak eljutni a kitűzött célhoz.
„Csaba egy összetett és érdekes úton vitt végig a közös munka során. Ennek köszönhetem, hogy sikerült a gyermekkoromban kialakult legnagyobb félelmemmel szembenéznem, majd legyőznöm. Ez a siker azóta is rengeteg erőt ad.”
Dóra 22, Szentendre
A coaching folyamat elején is egy célkitűzés történik, ennek „rendeli alá” a folyamatot a kliens és a coach, mely során a coach a kérdéseivel segíti, hogy a kliens megtalálja a megfelelő válaszokat, amik ott rejtőznek benne. Ezért mondjuk, hogy a coaching nem tanácsadás. A coach nem tanácsot ad, nem tesz egyebet, mint segítő kérdéseket tesz fel. A kliens pedig a saját válaszai által találja meg a kitűzött célhoz vezető utat.
A Life Coaching, mint a nevében is benne van, az életről szól, illetve az életben leggyakrabban felmerülő problémákról. A Sport Coaching kliensei a sportolók. Sokszor ugyanúgy Life Coaching történik a sportolókkal is, de nekik a céljuk nem csak a magánéletben kihozni a maximumot, hanem a sportpályán is.
Leggyakoribb Life Coach témák (a teljesség igénye nélkül):
- Életcél, életút
- Karrier
- Párkapcsolati nehézségek
- Időmenedzsment
- Konfliktuskezelés
Leggyakoribb Sport Coach témák (a teljesség igénye nélkül):
- Motiváció hiány
- Edzővel, csapattársakkal való kapcsolat
- Magánélet-sport közötti kapcsolat
- Visszavonulás utáni életcélok
- Rajtláz